Faktury, Finanse, Inwestycje - Fakturowanie-24.pl

Bożonarodzeniowe wydatki – ile będą nas kosztowały tegoroczne Święta?

choinka z lampek

Prezenty, jedzenie, ozdoby choinkowe – to najważniejsze bożonarodzeniowe wydatki, które rok rocznie pochłaniają znaczą część naszego budżetu. Dzisiaj kilka słów o tym jak dużo będą kosztowały nas tegoroczne Święta i co zrobić, aby odciążyć swój portfel.

Na co wydajemy najwięcej w czasie świątecznych zakupów?

choinka i prezenty
Najwięcej wydajemy co roku na świąteczne prezenty.

Boże Narodzenie dla większości z nas oznacza co roku to samo: ogołocone do zera, a przynajmniej mocno uszczuplone konto. Na co w tym czasie wydajemy najwięcej pieniędzy? Pierwsze miejsce zajmują oczywiście prezenty. Trudno się bez nich obyć, zwłaszcza gdy w rodzinie nie brakuje dzieci, bądź doskonale wiemy, o czym marzą nasi najbliżsi. Pochłaniają one blisko 80% wszystkich planowanych wydatków. Na drugiej pozycji znajdują się produkty spożywcze niezbędne do przygotowania wigilijnych oraz świątecznych potraw. Sporo środków jesteśmy też zmuszeni poświęcić na podróże. Mowa tu o wydatkach związanych z zakupem biletów lub paliwa.

Bożonarodzeniowe wydatki w liczbach

Rok rocznie Polacy wydają więcej pieniędzy na organizację Świąt Bożego Narodzenia. Jak podają źródła tegoroczne bożonarodzeniowe wydatki powinny zamknąć się w granicach 1700 – 2000zł. Oznacza to 5% wzrost wydatków w stosunku do roku ubiegłego. Górna granica to szacowane wydatki panów, dolna – pań. Więcej niż 2000zł planują wydać w tym roku rodziny wielodzietne oraz trzydziestokilkulatkowie. Pocieszające są jedynie informacje, według których większość Polaków finansuje organizację swoich Świąt z własnego budżetu często przy wykorzystaniu poczynionych oszczędności.

Skąd u nas taka skłonność do świątecznej rozrzutności?

kobieta niesie zapakowane prezenty
Nie liczymy się z bożonarodzeniowymi wydatkami, ponieważ lubimy się pokazywać.

Fakt, że Boże Narodzenie tak bardzo uszczupla nasze portfele wynika głównie z potrzeby pokazania się innym. Lubimy chwalić się przed znajomymi najlepszymi prezentami, jakie wręczymy bliskim; najbardziej suto zastawionymi stołami czy najbardziej widocznymi dekoracjami i ozdobami świątecznymi. Nie liczymy się z pieniędzmi również dlatego, że dążymy do perfekcji: 12 wigilijnych potraw; bogato ustrojona choinka i do tego najlepiej żywa; jak najdroższe prezenty, bo tylko takie potrafią wywołać uśmiech u naszych najbliższych i konieczna organizacja spotkania z dawno nie widzianymi krewnymi czy przyjaciółmi. Wydaje się nam również, iż od tego, jak drogie i liczne prezenty znajdą nasi bliscy pod choinką, tym łatwiej zyskamy ich sympatię, a na pewno na długo zapiszemy się w ich pamięci. Przy okazji… liczmy na podobny przyszłoroczny podarunkowy rewanż…

Sposoby na niższe wydatki

Jak widzimy Boże Narodzenie potrafi wpędzić nas w koszta i całkiem niemałe. Chociaż wydaje się to niemal niemożliwe, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym Święta wcale nie muszą tak dużo kosztować. Oto kilka z nich.

Stwórz listę niezbędnych rzeczy i budżet świąteczny

Dzięki niemu unikniesz nie tylko zbędnych wydatków (na dodatkowe dekoracje świetlne, czy porcje słodyczy dla dzieciaków), ale również marnotrawstwa. Tym sposobem ustrzeżesz się także przed wpadnięciem w niepotrzebne zadłużenie. Aby łatwiej było Ci kontrolować bożonarodzeniowe wydatki, zapisuj każdy dokonany zakup. Możesz również ustalić sobie limit na gotówkę wypłacaną z konta.

Nie rób zakupów na ostatnią chwilę

Wiadomo, że zostawiając je na dzień czy dwa przed Wigilią wydasz o wiele więcej, niż zakładasz. Sprzedawcy czekają na taką okazję, podnosząc ceny wielu niezbędnych produktów, wiedząc, że bez trudu znajdą one swoich nabywców. To także dobry sposób na uniknięcie nieprzemyślanych zakupów, w tym nie do końca trafionych prezentów.

Unikaj kredytów i ratalnych zakupów

Okres przedświąteczny oznacza wzmożone działanie firm pożyczkowych. Każda oferta kusi niskimi ratami i atrakcyjnymi warunkami. Łatwo przez to wpaść w wir niekontrolowanych zakupów. Zastanów się czy rzeczywiście warto wchodzić w Nowy Rok z długami. Może dasz radę z czegoś zrezygnować, albo przynajmniej poszukasz tańszej alternatywy. Być może niektóre koszta możesz rozdzielić na kilka osób? Pamiętaj, że Boże Narodzenie trwa tylko kilka dni, a Twój dług będzie wisiał nad Tobą miesiącami.

Już w tym roku zacznij oszczędzać na przyszłoroczne Święta

Wbrew pozorom nawet stosunkowo niewielkie kwoty odkładane co miesiąc, pozwolą solidnie podbudować świąteczny budżet.

Nie przesadzaj z kosztownymi prezentami i ilością kupowanego jedzenia

puste kieszenie
Ogołocone konto do zera z okazji świątecznych zakupów, to słaba opcja na wejście w Nowy Rok z przytupem.

Pamiętaj, że klimat bożonarodzeniowy nie zależy od markowych podarunków, czy suto zastawionego stołu. Może być skromniej, ale powinno być przede wszystkim życzliwie i rodzinnie. Poza tym, nawet najdroższy prezent, nie sprawi, że dana osoba obdarzy Cię nagle wyjątkowymi względami, a jeśli już tak się stanie, będzie to raczej krótkotrwały efekt. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że zbyt duża ilość jedzenia po prostu wyląduje w koszu. Co prawda, aby tego uniknąć, możesz zamrozić niektóre produkty i wykorzystać je chociażby w czasie domowej imprezy sylwestrowej bądź zawieść je do jadłodzielni, ale nie oznacza to zwrotu poniesionych wydatków na zakupy spożywcze.

Reasumując: bożonarodzeniowe wydatki potrafią pochłonąć lwią część naszego budżetu. Warto jednak zadać sobie pytanie o sens wydawania tak dużych kwot, a co gorsza zadłużania się. Nie zapominajmy, że najważniejsza jest atmosfera, zaś najcenniejszy i najbardziej uniwersalny prezent, to wzajemnie ofiarowywany sobie czas…

Pin It

Dodaj komentarz