Faktury, Finanse, Inwestycje - Fakturowanie-24.pl

Co to jest licytacja komornicza i na czym polega?

młotek do licytacji na biurku

Kredyty na atrakcyjnych warunkach, chwilówki bez zaświadczeń, możliwość dokonywania tzw. zakupów z odroczoną płatnością to oferty, obok których ciężko przejść obojętnie. Zwłaszcza gdy już od dłuższego czasu nosimy się z zamiarem realizacji swoich planów. Zasilając szeregi kredytobiorców, rzadko zadajemy sobie pytanie o to, co będzie, jeśli nie damy rady spłacić zaciągniętego zobowiązania.

Efektem jest rosnąca liczba osób zadłużonych, które winne są swoim kredytobiorcom blisko 76,6 mld zł. Wierzyciele dysponują jednak narzędziami, które mogą pomóc im w odzyskaniu pieniędzy. Wśród nich wymienia się chociażby aukcje komornicze. Co to takiego? Kiedy stosuje się ten środek? Czy i komu się to opłaca?

pieniądze na młotku do licytacji
Aby komornik mógł ogłosić licytacje, musi otrzymać wcześniej nakaz sądowy.

Co to jest licytacja komornicza

Zaległe raty to częsty problem pożyczkobiorców, którzy nie byli w stanie przewidzieć, jak zmieni się ich sytuacja finansowa. Niekiedy ich położenie staje się na tyle poważne, że do akcji musi wkroczyć komornik. W pierwszej kolejności może on – na podstawie orzeczenia sądowego – zająć środki znajdujące się na rachunkach bankowych dłużnika lub wejść na jego pensję. Jeżeli nie pokryją one kwoty długu, wtedy właśnie windykator ma prawo zorganizować licytacje komornicze, czyli najpierw przejąć, a następnie wystawić na publiczną sprzedaż wybrane składniki majątku kredytobiorcy.

Co można kupić na licytacji komorniczej

fioletowy dom z garażem
Domy to najczęstsze przedmioty aukcji komorniczych.

Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego (art. 829, 831 § 1 oraz 833 § 6) na licytację może zostać wystawiona dowolna ruchomość lub nieruchomość należąca do dłużnika. Istnieją też pewne wyjątki, o których przeczytamy TUTAJ. Ze strony możemy też dowiedzieć się, że najczęściej na przetargi komornicze trafiają: samochody, mieszkania, domy, a także bardziej cenne przedmioty jak: biżuteria czy dzieła sztuki.

Rozwiązanie, o jakim mówimy najmniej opłacalne jest dla osoby zadłużonej. Bywa, że traci ona kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych. Zyskuje natomiast nowy nabywca, który ma okazję nabyć samochód, dom czy mieszkanie nie tylko w świetnym stanie, ale i po bardzo atrakcyjnej cenie. Licytacje komornicze są też korzystne dla samego wierzyciela, który wreszcie może odzyskać swój dług.

Gdzie szukać informacji o aukcji komorniczej

Najbardziej rozpowszechnionym miejscem, w którym znajdziemy daty, adresy i opisy najbliższych aukcji jest strona Krajowej Rady Komorniczej. Możemy ich też szukać na własną rękę – wpisując hasło aukcje komornicze wraz z interesującą nas lokalizacją.

Zasady zakupu na licytacji komorniczej

Jak kupować na aukcji komorniczej? Zanim w ogóle będziemy mogli wziąć udział w aukcji będziemy musieli przygotować się na wydatki. Pierwszym będzie obowiązkowe wadium, które wynosi 10% wartości kupowanego przedmiotu/nieruchomości. Pamiętać musimy także, że często za zakupione dobra musimy zapłacić gotówką. Nierzadko, w regulaminie aukcji komorniczej organizator zaznacza, że płatność musi być natychmiastowa. Jeśli natomiast jest szansa na wydłużenie czasu na zapłatę, to nie przekracza on 14 dni.

Licytacja komornicza przebiega podobnie, jak klasyczna licytacja. Zaczyna się od podania ceny wywoławczej (często jest to 75% wartości wystawionego przedmiotu/nieruchomości), zainteresowani podają swoje stawki. Ten, kto poda najwyższą – wygrywa.

Jeśli bierzemy udział w aukcji on-line, najpierw musimy założyć konto w odpowiednim systemie (podajemy tam podstawowe informacje o sobie). Warto wiedzieć, że jeśli kupione przez nas rzeczy kosztują mniej niż 5000zł, to nie musimy wpłacać wspomnianego wcześniej wadium.

Prawnym właścicielem nabytej nieruchomości, samochodu czy sprzętu AGD zostajemy w momencie, kiedy licytacja zostanie zakończona i nasza płatność wpłynie na konto organizatora. Jeśli były właściciel zdecyduje się zaskarżyć aukcję komorniczą, musimy poczekać aż sąd ostatecznie zadecyduje, kto jest prawnym właścicielem licytowanego dobra.

Pin It

Dodaj komentarz