Faktury, Finanse, Inwestycje - Fakturowanie-24.pl

Czy długi alimentacyjne można odziedziczyć? Jakie są zasady dziedziczenia długów?

dziecko z zaciśniętymi piąstkami

Wiadomość o tym, że ktoś z krewnych pozostawił po sobie spadek, potrafi wzbudzić skrajne emocje: od nadziei na otrzymanie sporej kwoty bądź wygodnego domu po obawę, czy nie są to jakieś zobowiązania do spłaty. Niestety dziedziczenie długów to dość częsta i przykra „pamiątka”, jaką pozostawiają nam po sobie zmarli bliscy. Jakiego rodzaju wierzytelnościami możemy zostać obciążeni oraz czy mamy prawo się przed nimi bronić? Jeśli tak, to w jaki sposób? I jak wygląda sytuacja z długami alimentacyjnymi.

Długi alimentacyjne – definicja

Zacznijmy od początku. Czym dokładnie są długi alimentacyjne? Sama nazwa wskazuje na to, że dług alimentacyjny to zaległość wynikająca z braku płacenia zasądzonych alimentów. Pieniądze, jaki rodzic płaci na dzieci, byłego współmałżonka czy nawet swoich rodziców (tu wszystko zależy od indywidualnej sytuacji), które mają pomóc drugiej stronie utrzymać siebie i podopiecznych, powinny być przelewane regularnie, co miesiąc. Ich wysokość zależy od zarobków, sytuacji finansowej oraz od rodzaju umowy, na jaką zatrudniona jest osoba zobowiązana do płacenia alimentów. Jeśli ktoś ma dług alimentacyjny, to oznacza, że z tych zobowiązań się nie wywiązuje.

Czy długi alimentacyjne można odziedziczyć?

Odrębny rodzaj zadłużenia stanowią zaległe alimenty. Jeśli za zmarłego wypłacał je Fundusz Alimentacyjny, wówczas spadkobiercy zostają zwolnieni z konieczności zwrotu zaległej kwoty. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości, gdyż w świetle prawa są oni zobowiązani do wypłacenia kwoty stanowiącej równowartość różnicy między zasądzonymi świadczeniami a tymi, jakie realizował Fundusz do chwili śmierci dłużnika.

ostatnia wola dokumenty

Słysząc słowo: SPADEK liczymy na odziedziczenie sporej fortuny. Niestety o wiele częściej oznacza on dziedziczenie długów po zmarłym.

Co zrobić, jeśli jesteś spadkobiercą dłużnika?

By uchronić się przed długami przejętymi po zmarłym, warto poznać w jakiej sytuacji finansowej się znajdował. W tym celu możemy na przykład przeprowadzić wywiad wśród osób, z którymi nasz spadkodawca był najbliższej. Inne rozwiązanie to wniosek o sporządzenie spisu inwentarza. Należy go złożyć u komornika bądź w sądzie. Trzecia możliwość to zgłoszenie się z aktem zgonu do oddziału BIG, aby te udzieliły niezbędnych informacji.

Warto przy tym pamiętać, że jako spadkobiercom przysługuje nam okres 6 miesięcy na to, by podjąć ostateczną decyzję o wzięciu na siebie wierzytelności. W tym czasie należy udać się do notariusza lub sądu. Tam złożyć stosowny wniosek, w którym:

  • całkowicie odmawiamy przyjęcia spadku;
  • przejmujemy go z pełną wiedzą na temat istniejących zadłużeń;
  • przejmiemy go z dobrodziejstwem inwentarza.

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Należy zadbać o to, aby dziedziczenie długu nie spadło automatycznie na nasze dzieci. W tym celu muszą one osobiście przedłożyć u notariusza taki sam dokument. Jeżeli są niepełnoletnie, wymagana jest zgoda sądu, aby to rodzic mógł wystąpić w ich imieniu.

W przypadku długów alimentacyjnych musimy pamiętać o najważniejszych kwestiach:

Dziedziczone są prawa i obowiązki majątkowe, a nie sam obowiązek alimentacyjny – oznacza to, że samych alimentów nie odziedziczymy;

Długi alimentacyjne nie są dziedziczone, choć może się okazać, że mimo wszystko będziemy musieli wypłacać alimenty mimo to. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy:

  • jeśli alimenty mieściły się w kwocie 500 zł (właśnie tyle maksymalnie wypłaca Fundusz Alimentacyjny), to dług alimentacyjny zostaje umorzony i spadkobierca nie musi się nim martwić;
  • jeśli alimenty przekroczyły 500 zł, to spadkobierca będzie musiał spłacić różnicę. Czyli np. zasądzone alimenty wynosiły 800 zł, 500 zł pokrył Fundusz, a 300 zł musi zostać spłacone przez spadkobiercę.

monety

W świetle prawa jesteśmy zobowiązani do wypłacenia zaległych alimentów, ale tylko w kwocie stanowiącej różnicę między zasądzoną sumą, a wypłacaną przez Fundusz.

Z tego artykułu – https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/dziedziczenie-alimentow-i-innych-dlugow-co-trzeba-wiedziec – możecie dowiedzieć się, co zrobić, by przy przyjmowaniu spadku nie wpaść w finansowe tarapaty.

Pin It

Dodaj komentarz