Fakturowanie24.pl

Ekspres automatyczny do kawy a koszty firmy

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia w pracy bez kubka lub filiżanki kawy. Poczęstunek kawą to także nieodłączny element spotkań z klientami lub partnerami biznesowymi. Nic dziwnego, że szybkie i proste w obsłudze ekspresy automatyczne, należą już do standardowego wyposażenia większości firmy. Czy wydatki na ekspres automatyczny mogą być wliczone w koszty firmy?

Ekspres automatyczny do kawy a przychody w firmie
Zgodnie z przepisami do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy tylko te wydatki, które służą osiągnięciu przychodów lub zabezpieczeniu ich źródła. Wyjątek stanowią wydatki wymienione w w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w których nie ma jednak mowy o wydatkach na ekspres. Czy zatem sprzęt do parzenia kawy spełnia pozostałe warunki?

W kosztach firmy, jeśli dostępny dla wszystkich
Jak zwykle w przypadku oceny co można, a czego nie można zaliczyć do kosztów firmy, decydujące znaczenie ma podejście przedsiębiorcy. Ekspres automatyczny do kawy to urządzenie, które sprzyja zaspokajaniu podstawowych potrzeb pracowników, co więcej, dobry ekspres automatyczny skraca czas konieczny do przygotowania kawy. W tym sensie służy osiąganiu przychodów przez firmę, co oznacza, że wydatki na takie sprzęt mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Podobnie wygląda kwestia ekspresu, który ma być wykorzystywany do przyrządzania gorącego napoju dla gości – klientów, kontrahentów. Warto przy tym zaznaczyć, że ekspres, który ma służyć firmie musi znajdować się w ogólnie dostępnym miejscu, np. kuchni, jadalni dla pracowników. Ekspres dla firmy zamknięty w gabinecie szefa z pewnością nie będzie spełniał warunków wymaganych przez przepisy.

Pin It

Dodaj komentarz