Faktury, Finanse, Inwestycje - Fakturowanie-24.pl

Impregnacja kostki brukowej – najważniejsze wskazówki

wzór z kostki brukowej

Najważniejszą sprawą, na jakiej nam zależy, gdy aranżujemy obszar wokół swojego domu, to zachowanie jego estetyki. Jeżeli materiałem, po jaki sięgnęliśmy była kostka brukowa, musimy włożyć nieco wysiłku, aby z biegiem lat nadal zachwycała. Oto kilka wskazówek, jak tego dokonać w najprostszy z dostępnych sposobów.

Co nam da impregnacja kostki brukowej?

kolorwa kostka brukowa
Dzięki starannie przeprowadzonej impregnacji nasza kostka brukowa odzyska kolor, blask i na nowo będzie cieszyła oko.

Metod na to, aby nasza wybrukowana powierzchnia nie straciła blasku, a jej kolor zbyt szybko nie wyblakł, jest sporo. Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ. W tym celu możemy wykorzystać zarówno samą gorącą wodę, jak i posłużyć się przygotowanymi samodzielnie miksturami. Drugie rozwiązanie to wykorzystanie kupnych gotowych preparatów. Jednak najwięcej korzyści przyniesie nam impregnacja kostki brukowej. Zabieg ten sprawi przede wszystkim, że materiał ten stanie się mniej chłonny. To ważne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy aura obfituje w spore ilości wilgoci. Po drugie – dzięki tej metodzie kostka stanie się bardziej odporna na zabrudzenia różnego rodzaju. Warto więc przeprowadzić impregnację tych obszarów z kostką brukową, które są często użytkowane oraz narażone na częstsze zanieczyszczenia – np. wjazd do garażu czy placyk, po którym jeżdżą rowerami nasze dzieci bądź wykorzystują go ogólnie do aktywnej zabawy z wykorzystaniem piachu, błota itp..

Jak samodzielnie wykonać ten zabieg krok po kroku

kostka brukowa porośnięta mchem
Najważniejszym etapem pracy jest usunięcie ze szczelin między kostkami mchu oraz innej roślinności.

Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy sprawdzić pogodę. Zabiegu nie należy wykonywać, gdy mocno świeci słońce, ani kiedy przewidywane są opady deszczu, śniegu, gradu. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie kostki. Chodzi nie tylko o jej umycie, ale również o usunięcie ptasich odchodów, mchu czy innej roślinności. Całą nawierzchnię powinniśmy również dokładnie zamieść, by usunąć z niej drobinki kurzu, pyłu, brudu. Przy okazji warto sprawdzić też stan fug i w razie konieczności uzupełnić powstałe ubytki. Kolejny krok to nałożenie samego impregnatu. W tym celu najlepiej posłużyć się wałkiem z długim włosiem bądź opryskiwaczem ciśnieniowym. Ostatnia ważna kwestia dotyczy pozostawienia kostki do całkowitego wyschnięcia. Nie wolno wtedy po niej chodzić przez co najmniej 5 godzin.

Impregnacja kostki brukowej to, jak widzimy czynność, którą możemy przeprowadzić sami bez wzywania specjalistów. Dzięki temu zabiegowi nasza nawierzchnia będzie wyglądała jak nowa. Co jednak ważniejsze – stanie się ona o wiele odporniejsza na wszelkiego typu uszkodzenia. Lepiej poradzi sobie w czasie zimy oraz w czasie, gdy rozpoczną się roztopy.

Pin It

Dodaj komentarz