Fakturowanie24.pl

Konstytucja Biznesu – dobra zmiana dla firm?

Konstytucja Biznesu to pakiet zmian, ogłoszonych przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, które mają ułatwić życie przedsiębiorców i odmienić negatywną opinię na temat warunków do prowadzenia własnego interesu w naszym kraju. Czym są owe zmiany i czy rzeczywiście przyczynią do poprawy losu polskich firm?

Konstytucja biznesu to zasadniczo 5 głównych zmian, które dotyczą istniejących już przepisów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw.

1. Ulga na start
Z ulgi na start mogą skorzystać osoby zakładające nową działalność gospodarczą. Uprawnia ich do 6-miesięcznej ulgi w ZUS od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne (nie dotyczy składki zdrowotnej). Co więcej, po spełnieniu odpowiednich warunków przedsiębiorca będzie miał możliwość opłacania małego ZUS przez 2 lata.

2. Odejście od REGON
Nastąpi stopniowe odejście od stosowania numeru REGON, najważniejszym identyfikatorem będzie numer NIP.

3. Firma na próbę
To rozwiązanie, które zwalnia z przeprowadzenia niektórych formalności, dotyczy zaś tylko drobnej działalności zarobkowej, i to pod warunkiem, że przychody z żadnego miesiąca nie przekroczą wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia.

4. Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Ta nieco kontrowersyjna zmiana ma zwiększyć wzajemne zaufanie przedsiębiorców i urzędników, poprzez wprowadzenie zasad, takich jak: „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”, zasady przyjaznej interpretacji przepisów, czy zasady proporcjonalności, czyli ograniczenia obciążeń stosowanych przez urzędników, które nie wynikają z przepisów.

5. Możliwość zawieszenia firmy, zatrudniającej osoby na urlopach

Jak zmiany komentują przedsiębiorcy? Wielu z nich jest zdania, że choć tego typu dobrych zmian potrzeba znacznie więcej, aby Polska stała się krajem przyjaznym przedsiębiorcom, proponowane ułatwienia to krok w dobrym kierunku.

Pin It

Dodaj komentarz